Noi premii pentru elevii nostri

08 Aprilie 2017

În ziua de 8 aprilie 2017, s-a desfășurat a XI- a ediție a Concursului Interjudețean RURAL MATH, în localitatea Surdila Greci, jud. Brăila, organizator Scoala Gimnaziala Surdila Greci.
Iată premiile obținute de elevii din școlile noastre:
 Școala Păulești, prof. Elena Gavrila, și Scoala Vlad Musatescu Gageni, prof. Tedora Coman.
A fost o zi lungă, dar ați căpătat experiențe de neuitat.

FELICITĂRI, dragi copii!
FELICITĂRI și doamnelor profesoare!

Primăvara în suflet de copil

05 Aprilie 2017

În ziua de 5 aprilie 2017 s-a desfășurat la Școala Gimnazială „Vlad Mușatescu” Găgeni activitatea „Primăvara în suflet de copil” în cadrul proiectului „Oaspeți dragi sosesc în prag” realizat în parteneriat educațional între școala noastră și Școala Gimnazială Înv. Ion Mateescu Poiana Câmpina.

Copiii sunt cele mai sensibile ființe dornice să învețe, să înțeleagă, să simtă frumosul din jurul lor. Iar la această actiivitate, copiii din școlile partenere- școlile din Păulești, Găgeni și Poiana Câmpina, dar și, prin legătură skype, Liceul Teoretic Alexei Mateevici din Satul Zaim, raionul Căușeni din Republica Moldova au fost îndrumați de dascălii lor să descopere frumusețile primăverii și să se pregătească pentru sărbătorile pascale.

Activitatea a fost structurată în ateliere de creație .  A fost transmisă online între cele două locații în care s-au desfășurat- România și Republica Moldova.

Copiii au urmărit materiale Power Point despre sărbătorile de primăvară, au cântat, au interpretat dansuri populare, au recitat poezii despre sărbătoarea Învierii Domnului și au realizat materiale ce simbolizează această sărbătoare mult așteptată. S-a făcut un schimb de experiență inedit cu prietenii din Republica Moldova, care ne-au prezentat, la rândul lor, programul pregătit și obiectele confecționate în cadrul atelierelor de lucru. La sfârșitul activității, copiii au primit diplome, felicitări, dulciuri și flori de primăvară.

Cadre didactice participante  la activitate:  prof. înv. primar Teodoru Virginia (coordonator), inst. Ștefan Mădălina,prof. Solomon Ancuța, prof,.inv. primar Lupu Simona, Prof. inv. primar Claudia Andreea Paraschiv, Inv. Marcela Postolache Maria, Inv. Grigore Constantin, Inv. Salaoru Ovidiu, Prof. Inv.Primar Stanescu- Necula Laura, Prof. Alexandra Mihai.  Prof. Ovidiu Radulescu director, Prof. Georgiana Elena Stefanescu,  Director Adj.
Felicităm toți copiii și cadrele didactice pentru dăruire și pentru efortul depus!

Rezultatele obținute de elevii școlii la etapa județeană a Olimpiadei „UNIVERSUL CUNOAȘTERII PRIN LECTURĂ"

26 Martie 2017

Stănescu Necula Ynes (clasa a V-a) și Pița Silvana (clasa a VIII-a) s-au calificat la etapa națională a Olimpiadei.

Felicitări lor, dar și celor două profesoare care le-au pregătit- Popescu Ileana Alina și Ștefănescu Georgiana Elena!

Încep simulările Evaluării Naționale pentru clasa a VIII-a
Luni, 13 martie 2017, va avea loc prima probă a Simulării Evaluării Naționale pentru clasa a VIII-a, la  Limba și Literatura Română.

11 Martie 2017

Simularea începe la ora 9 și se va desfășura pe parcursul a două ore.

Simularea se va desfășura în clădirea Școlii Gimnaziale Toma T. Socolescu,  Comuna Păulești. Accesul elevilor în sală se va face până la ora 8.30, iar elevii vor avea la ei cartea de identitate sau certificatul de naștere.

Elevii din Cocoșești vor fi aduși cu microbuzul școlar după programul obișnuit, iar elevii Școlii Gimnaziale Vlad Mușatescu Găgeni vor fi aduși cu microbuzul, din fața școlii, la ora 8.

Calendar Simulare Evaluare Naţională 2017 pentru elevii clasei a VIII-a:

·         13 martie: Limba şi literatura română

·         16 martie: Matematică